Su piresi üretimi

2.5 sene önce 'küçük mucizelerim' başlıklı bir yazım vardı . (http://www.akvaryum.com/Forum/kucuk_mucizelerim_k300437.asp ) O gün bu gündür bu ufaklıklardan bazen isteyerek bazen istemeyerek  üretiyorum. Daha önceki yıllarda forumlardaki yazılanların hemen hemen hepsini deneyerek (çok şükür at pisliği bulamadım onu denememiştim) yaptığım denemelerde bazen kısa vadede bazen 3 ay kadar sonra tüm kültürleri kaybettim . Ama çok şükür son 2.5 senedir bana forumların öğretemediğini doğa öğretti.  
Malumunuz doğada tüm canlıların 2 ana amacı vardır . 1. Beslenmek . 2 . Üremek. Bir canlıyı evimizde üretmek istiyorsak yapmamız gereken doğayı elimizden geldiğince taklit etmek sadece . Doğada su pireleri  genellikle küçük su birikintileri , gölet ve göllerde bulunuyor ve suyu süzerek besleniyor. Şimdi elimden geldiğince soru cevap şeklinde benim yöntemleri anlatayım. Uygulayıp uygulamamak size kalmış.
Kaç derecelik su lazım  ?
Forumlarda 22 derece ve üstü şeklinde yazılsada benim tanklarımda 14 15 dereceye kadar herhangi bir sorun olmuyor. (daha azını denemedim ) Ama 22 derece ila 28 derece arası bol miktarda ürüyorlar.
Besinleri nelerdir ?
 Forumlarda mayalardan , çorbalardan , spurulinalardan ve hatta atların def_i hacet lerindenbahsediliyor ki kısmen doğrudur ama bu canlıların ana yemeğini sizi hiç uğraştırmadan doğa zaten kendisi veriyor. Bunun adı hepimizin bildiği yeşil su . Ben son 2 senedir 2 ya da 3 kez maya 1 kez de spurulina kullandım bunun dışında sadece yeşil su kullanıyorum. Yeşil suyu üretmek çok kolay . (Hatta ben istemeden üretiyorum bu suyu bolca talep eden olursa gelsin benim tanktan vereyim:) ) Pek çok bitkicinin kurtulmaya çalıştığı yüksek ışık altında üreyen bir alg türü ve kısacası basın ışığı ya da güneşi  alın yeşil su yu .
Ne kadarlık ve nasıl bir tank lazım ?
 50 ml lik pet şişede de 1 metrelik tanklarda da su piresi besledim  ve besliyorum . Benim gözlemlediğim  kadarıyla su yüksekliği 10 ila 30 cm arası olması verimi arttırıyor. Bilimsel değil tabi benim gözlemim  . Pek çoğunda su mercimeği ile bir tanktada bitkilerle beraber besliyorum.
 
Havalandırma nasıl olmalı ?
 
Ben hava vermiyorum ama içiniz rahat edecekse çooook ama çok düşük ayarda havalandırma yapabilirsiniz ki bu havalandırma ben yeşil su derken 'ben onu bunu bilmem maya atarım' diyenler için hafif sirkulasyon amaçlıdır.
 
Tank temizliği nasıl yapılmalı ?
 
Benim yaptığım özel bir temizlik yok  ama tavsiyem şudur dip cekimini hava hortumuyla az miktarda yapın ve bunu yapmadan 10 dakika üstten kuvetlice ışık verin pireler üste toplansın. Çektiğiniz pisliklere su piresi karıştıysa başka bir kaba pisliklerle beraber atın ve 2. bir çekim daha yapın.
 
Üretmek için ne gerekli  ?
 
Başta bahsettiğim 2.5 senelik miladımda 4 pirem vardı . Yani 300 tanede alsanız 10 tanede alsanız kolayca ürerler . Benim gözlemlediğim  bol ışık , bol yeşil su yani bol besin oldumu gerisini pireler hallediyor.
 
Peki Alper Efendi hepsini yaptık ama toplaması zor ve kepçeyle toplayınca hep büyük pireler geliyo yavrularım yiyemiyo ayrıca büyük pirelerin yavrulayacağınıda hesaplarsan popülasyonu tehlikeye atıyorum sen nasıl topluyorsun ?
 
Toplamadan önce bol ışık veriyorum üste toplanıyorlar. 50 ml lik bir şiyeyle üste toplananları su ile beraber şişeye dolduruyorum. Büyül boyların geçemeyeceği gözenekler bulunan kepçemden süzüyorum . Büyükleri damızlıklarıma yediriyorum ya da başka tanka aşılıyorum. Yavrularıda yacru balıklarıma vermeden önce plastikçilerde rahatlıkla bulunabilecek çok ince gözenekli yağ süzgecinden geçirerek yavrularıma veriyorum . (yağ süzgeci artemiada da etkili tavsiye ederim) Süzmeden suyu ile de verebilirsiniz ama ben balıklarıma başka tanklardan su karıştırmadığım için yazdım tercih sizin.
 
Aklıma gelenler şimdilik bunlar. Umarım birilerinin işine yarar. Saygılarımla...

Tembel işi

DIVHani bir laf vardır ya . Benim adım Hıdır elimden gelen budur misali tankımdan birkaç kare paylaşmak istedim. Dekorasyon çok iyi olmasada tüm balıklarımın mutlu olduğunu söyleyebilirim. /DIV DIV /DIV DIV /DIV DIVa href=...

Su piresi üretimi

2.5 sene önce 'küçük mucizelerim' başlıklı bir yazım vardı . (a href=http://www.akvaryum.com/Forum/kucuk_mucizelerim_k300437.asp target=_blankFONT color=#0066cchttp://www.akvaryum.com/Forum/kucuk_mucizelerim_k300437.asp/FONT/A ) ...